Problematika freebotingu je další překážkou pro tvůrce na YouTube

Comments (0) Top, Youtubeři

Freebooting

YouTube se z webu pro sdílení domácích videí hrstky technologických nadšenců a průzkumníků internetu stal gigantickým videoportálem. Vlastní ho Google, pracuje na něm velké množství profesionálů a je seriózním byznysem, kolem kterého se točí mnoho peněz. YouTube je nyní větší a komerčnější než kdy dřív a tvůrci, kteří kolikrát na tvorbě unikátního obsahu a oslňování svého online publika postavili vlastní živnost, se potýkají s novými problémy. Jedná se o problémy, jejichž existence by člověka před pár lety ani nenapadla. Jedním z nich je takzvaný freebooting.

Podstata freebootingu je jednoduchá. Člověk zkrátka ukradne kreativní obsah ze sociálního média, jako je YouTube, sdílí ho jinde a vydává ho tam za vlastní. Takovou platformou pro kradený obsah může být například Facebook, který je velice rozšířený a ke sdílení videí čím dál vhodnější. Masová sociální síť Marka Zuckerberga sice nenabízí tvůrcům videí finanční zisk z reklamy, jako to dělá YouTube. Zloději obsahu jsou ale i tak dostatečně motivováni „virtuální prestiží“, publicitou, četným sdílení svého příspěvku a ziskem nových přátel.

YouTube v poslední době výrazně zapracoval na tom, aby poskytl tvůrcům příležitost vydělávat na obsahu, který na tuto síť nahrávají. Firma poměrně úspěšně bojuje i za prosazování autorských práv a snaží se zamezit krádežím obsahu v rámci vlastní sítě. Důmyslný systém zaručuje, že jsou videa nahrávaná na YouTube opatřena jakousi elektronickou příslušností ke svému autorovi. Ten si pak následně může vybrat, zda bude případně ukradené video automaticky staženo ze sítě, nebo zda i z něj poteče zisk jemu – jeho skutečnému autorovi.

Tento systém však bohužel nefunguje mezi platformami. Tvůrci, jejichž video je ukradeno na YouTube a následně nahráno třeba na Facebook či Vimeo, mají o poznání složitější dostát spravedlnosti. Dokládání autorství není v takovém případě nic jednoduchého. Jedná se tak o další z celé řady překážek, s nímž se tvůrci digitálního obsahu musí vypořádat. Jde totiž o problém, který se asi nedá jednoduše plošně vyřešit.