Vítězem se stal kanál, který už na první pohled ukazuje, že jeho majitel aktivně pracuje se základními nástroji optimalizace. Od banneru kanálu přes náhledové obrázky u videí až po seznamy videí a roztřídění do sekcí.
Samotné vítězné video dále pracuje s poznámkami aktivně. Jeho autor počítal s využitím anotací už před natáčením a zařadil je přímo do děje. Video končí vlastní end card s odkazy na starší videa a výzvou k odběru. Předepsaná soutěžní end card následuje až poté
Velmi mile nás překvapila dostupnost anglických titulků, čímž autor dává šanci i zahraničnímu publiku. A zlepšuje svou pozici ve vyhledávání.
Vítězné video se skládá z několika scének, odehrává se v různých prostředích. A i když se z tématu Moje generace chytře “vylhalo“ porotu tu zaujalo.
K technické kvalitě a zejména úrovni grafického zpracování bychom sice našli pár výtek, celkově však vítězný snímek splňuje naše představy. Obraz i zvuk jsou kvalitní, střih je přesný a děj se posouvá svižně vpřed.
Soutež nám poskytla zajímavý pohled na tvorbu youtuberů, kromě soutěžních videí jsme se dívali i na kanály a rádi bychom pro ostatní soutěžící i všechny kdo to s YouTube myslí vážně vypíchli několik důležitých detailů.
Většina z vás špatně pracuje se základními optimalizačními nástroji a nemůže se tedy divit slabší sledovanosti svých videí a nebo špatných pozic ve vyhledávání.
Jedním z těchto nástrojů jsou popisy videa, buď jsou prázdné anebo stejné opakující se u každého videa (např. seznam odkazů na sociální sítě, ASCII art, na jakou kameru točíte atd.). Bohužel ale nepopisují konkrétní video, a to o čem je. Vyhledávač tedy vaše video nemůže doporučit, pokud někdo hledá podobné téma na YouTube. Má málo textu, aby z něj vytvořil kontext, ve kterém by vaše video mohlo zaujmout.
Více péče by zasloužily poznámky, zejména pokud jde o jejich nelogické použití, špatné umístění a nebo délku. Málo autorů s nimi pracuje kreativně a zasazuje přímo do děje videa, kde poznámky ruší nejméně, nebo naopak působí velmi dobře. Nedávají častokrát ani důvod k interakci nebo odběru. Proč by na ně měl někdo kliknout?
End cards buď vůbec nebyly, anebo nebyly zrovna hezké. Přitom je to velmi jednoduché. Nemusí se jednat o nic složitého. Jde hlavně o to, abyste diváky, až skončí vaše video, dostali na další a další a další vaše video. A takhle vám jeden návštěvník udělá sledovanost třeba u 10 videí, i když se přišel podívat pouze na to soutěžní.
Dávejte si také záležet na tom, jak vypadá hlavní stránka vašeho kanálu. Řaďte videa do playlistů, přehlědně strukturujte a používejte hezké a lákavé náhledové obrázky. Jen tak na vaše videa někdo klikne. Nepoužívejte jeden a ten samý náhledový obrázek stále dokola, ztrácí to smysl a vytváří chaos.
Videa nedělejte zbytečně dlouhá, i do 2-3 minut se dá dostat krátký vtip s pointou nebo vlog. Delší videa si připravujte, přemýšlejte nad scénářem a různými nápady. Nikam nespěchejte. To vše doplňte vhodnou grafikou s hezkými vhodnými fonty a ne příliš přehnanými barvami. Pokud tohle všechno splníte, není vám co vytknout a jste na nejlepší cestě k většímu publiku.
Veškeré zmiňované rady a návody naleznete v tomto článku Optimalizace a nastavení videí, doporučujeme vám si jej přečíst.
Děkujeme vám za účast, kreativitu a hlavně tvořte dál!
Kdo se stal vítězem a získal kameru GoPro Hero 3+ Black Edition se podívejte zde: