V posledních letech značně narostla konkurence v oblasti poskytování video obsahu. Twitterem vlastněný Vine po dvou letech existence pokořil hranici 40 milionů uživatelů. Významnou platformou poskytující video obsah se postupně stal také Facebook, i když k tomu primárně neslouží, a o své místo na slunci úspěšně bojuje také Vimeo, které se konkurenci snaží předstihnout i s pomocí exkluzivního obsahu a vlastních seriálů.
Neotřesitelnou jedničkou na trhu a fenoménem nejen západní civilizace je ale YouTube. Googlem vlastněná služba má měsíčně více než miliardu různých návštěvníků a v současné době je jasným lídrem odvětví. Ve Spojených státech bylo prostřednictvím průzkumu mezi teenagery zjištěno, že všech 5 nejznámějších a nejrozeznatelnějších amerických celebrit jsou pro mladé tvůrci z YouTube.
Útok na mainstream
Na letošním předávání cen Streamy Awards, živé show oslavující komunitu YouTube, pronesl Harley Morenstein, hvězda pořadu Epic Meal Time, poměrně skandální výrok. Řekl, že kdokoli se dotýká mikrofonu na pódiu má hodnotu milionů dolarů. Výrok vzedmul vlnu diskusí napříč internetem, ale Harley nebyl tak daleko od pravdy.
Hvězdy YouTube začínají vydělávat skutečně velké peníze a kromě toho také vystupují ze zajetí malých obrazovek. Důkazem budiž účast Bethany Mota v show Dancing With The Stars, spolupráce FreddieW s Key a Peele či Zoellina kniha, která v prvních týdnech v prodejích předčila J. K. Rowlingovou. Stále existuje jistá propast mezi mainstreamovým a novým digitálním zábavním průmyslem. Tato propast se ale postupně víc a víc zmenšuje.
Platforma pro reklamu
YouTube se ale nestává klíčovým odbytištěm jen pro blogery a umělecké hvězdičky všeho druhu. Tato platforma se stává stále klíčovější i pro reklamní agentury. Když byla před Mistrovstvím světa ve fotbale firmou Nike zveřejněna nejočekávanější reklama posledních čtyř let s názvem „Winner Stays“, někteří možná byli překvapeni, že reklama debutuje na YouTube místo v televizi a že má místo klasické půlminuty více než 4 minuty délky. Diváci YouTube se na reklamy dívají, a to dokonce záměrně. Tato obří databáze videí se tak stala novým prostorem pro kreativní bitvy mezi tvůrci reklam.
Zábava pro celý svět
Ještě před třemi lety bylo centrem univerza s názvem YouTube Los Angeles a tvůrci obsahu byli převážně Američané. YouTube se však rychle rozrůstá, stává se čím dál globálnějším a tvůrci již zdaleka nejsou jen ze Spojených států. Nejlepším loňským tvůrcem se stal Švéd PewDiePie a nejlepší video loňského roku (Spider Dog) přišlo z Polska.
Nedávno navíc byly zveřejněny údaje, které hovoří o tom, že za více než 80 % provozu na YouTube stojí uživatelé mimo USA. Tvůrčí centra YouTuberů jsou otevírána napříč čtyřmi světovými kontinenty a YouTube se tak stává čím dál globálnější továrnou na zábavu.
Zdroj: mashable