Reklamy vo videách, ktoré porušujú práva sa vyplatia. Nie však tým, ktorí ich nahrajú. Ak sa na YouTube nájde video, ktoré porušuje autorské práva niektorej spoločnosti, tak táto spoločnosť môže video zablokovať alebo ho speňažiť vo svoj prospech.
„Väčšina spoločností si vyberá speňaženie pred blokovaním.“ povedal Fred von Lohmann, riaditeľ pre autorské práva v Googli. Vyše 5 000 rôznych spoločností využíva program Content ID, ktorý bol vytvorený v roku 2007.Takto už spoločnosti zarobili vyše 1 miliardu dolárov, za reklamy vo videách užívateľov, ktoré porušujú ich autorské práva. Preto už YouTube vnímajú skôr ako priateľa, než ako nepriateľa, ktorý ich oberá o zisky.
Skvelým príkladom je produkčná spoločnosť FremantleMedia, ktorá vyrába televízne šou, akými sú The X-Factor a Britain´s Got Talent. Na YouTube nahrali video z Kórejskej talentovej šou, v ktorom spieva mladý chlapec, ktorý je bezdomovcom. Ich video malo len 5 miliónov pozretí. Avšak jeden ich fanúšik nahral rovnaké video, ktoré obsahovalo navyše anglické titulky a toto video získalo 129 miliónov pozretí.
„Speňažujeme takmer všetky videá, nahrané fanúšikmi. Stalo sa to naším hlavným príjmom.“ povedal Olivier Delfosse, viceprezident spoločnosti FremantleMedia. Filmové štúdia boli niekedy v rozpore s YouTubom, ale dnes ho čím ďalej, tým viac používajú na marketingové účely. Legendary Entertainment nedávno umožnil tvorcom videí využiť zábery z filmu Godzilla vo vlastných videách, ktoré potom nahrali na YouTube.
Je obdivuhodné ako sa YouTube dokázal vysporiadať s videami, ktoré porušujú autorské práva. Namiesto toho, aby ich vymazal, sa radšej dohodol so spoločnosťami, že videá ostanú a navyše im dal možnosť na nich aj zarobiť. Jednoducho win-win situácia pre všetkých.
Čo si o tom myslíte? Svoje názory napíšte do komentárov.