4 rady jak budovat pořad

Comments (0) Rady a návody, Top

Youtube jakožto platforma pro ukládání a šíření videí po internetu svádí k nahrávání různých virálních záležitostí, které sbírají miliony zhlédnutí. Posledních několik let se ale Youtube snaží navýšit úroveň obsahu, který se zde vyskytuje. Dociluje toho například přidáváním mnohých užitečných funkcí pro autory, kteří stojí o vyšší kvalitu své tvorby. Mnohé z těchto vychytávek, o kterých se můžete na našem webu dočítat, jsou zacílené na tvorbu pořadů a různých sérií.

Pokud si chcete budovat publikum, které vás bude odebírat a aktivně sledovat, tak musíte tvořit tématicky a kvalitativně stálá videa. Nezáleží proto tolik na vaší technice, ale na snaze využít veškerou svou šikovnost a možnosti, které vám Youtube nabízí. A když budete svědomití, je to už pouhý kousek k seřazení vaší tvorby do pořadu nebo seriálu.

Série se tvoří od toho, aby vaše tvorba byla nějak propojená. Když totiž někdo nově objeví jedno vaše video z nějakého pořadu, tak se s největší pravděpodobností podívá i na další, a tím vám naroste počet zhlédnutí. Jak ale kýženého efektu docílit a jak si zajistit, aby vaši fanoušci i potenciální diváci nepřehlédli jediné vaše nové video ?

1# Používejte sourodé označení a tagy

U série VIDEO geek například najdeme sourodě vyhlížející miniatury a veškeré epizody se jmenují „VIDEO geek – Název epizody“. Proto každý, kdo se přes nějaké video k tomuto pořadu dostane, tak si okamžitě může jednoduše dohledat další a pokud náhodou jindy narazí na další epizodu, tak hned ví o, co se jedná a díky tomu se ihned podívá na další díl své oblíbené série. Ideální doporučení pro titulek by bylo, dávat název epizody na první místo a název série na druhé. Důvodem jsou vyhledávací algoritmy na Youtube, které kladou větší důraz na slova na začátku titulku než na jeho konci. Takže jím dáme víc “potravy” pro indexování, když titulek videa začneme unikátním názvem epizody, ze které plyne to, o čem video je.

Untitled

#2 Udržujte konzistentní formu videí

Každý správný pořad nebo série by měla mít nejenom jednotící název a miniaturu, ale také nějakou společnou část videa. Tou může být Intro, Outro a jakákoliv přítomná grafika. Ideálně se můžete učit od pořadů v televizi. Ty podvědomě naučily lidi, že každá kvalitní produkce má nějakou znělku, grafiku něco ukazující nebo minimálně doplňující video (zajímavosti, jméno moderátora atd.) a také nějaké závěrečné titulky. Zde můžeme vzít za příklad herní pořad Indian. Původně to je internetový projekt, který to dotáhl až do televize. Vy to tam sice dotáhnout nemusíte, ale pokud chcete vyniknout mezi spoustou videí se zvířátky a pubertálními výlevy, tak byste měli tuto „televizní“ kulturu ve své tvorbě zavést

#3 Mějte stanoveny vysílací dny

Další věc okoukaná z televize, která určitě není na škodu. Lidé jsou rádi, když mají věci řád a hlavně ze všeho nejraději jsou, když vědí, kdy se mohou těšit na nové video od svého oblíbeného autora. Když si pevně stanovíte dny, kdy budete co vydávat, tak nejenom že se vás už lidi nebudou ptát „Kdy už to bude ?“, ale zároveň se vyhnete prokrastinaci a jakémukoliv lenivění. Musíte si na sebe taky trochu uplést bič! Ideálně se chová NejFake, který má na webu podrobný vysílací plán, klidně i na několik týdnů dopředu, takže se na některá svá videa buduje očekávání fanoušků, což určitě není špatná věc.

Untitled2

#4 Úhledně zorganizujte svou tvorbu

Když děláte několik různých pořadů nebo žánrů na svém kanále, tak musíte veškerá videa přehledně roztřídit, aby se lidé při jejich projíždění neztratili. K tomuto účelu se hodí buďto založení Pořadu a nebo přidání videa do Seznamu videí. Například kanál Real Geeku obsahuje více druhů videí, a jsou tudíž roztříděná do seznamů tak, aby člověk, který si chce nějaké téma zkouknout, si ho jednoduše a bez problémů pustil.

Untitled3

I když všechny zmiňované věci se můžou někdy zdát jako zbytečná otrava, určitě je neopomíjejte. Pokud si chcete zajistit sledovanost, aktivitu diváků, vzezření na úrovni, a tím vším dosáhnout kýženého úspěchu, tak se žádné ze čtyř rad nevyhnete. Nezapomeňte, že to v první řadě děláte pro své dobro a pro to, aby vás diváci měli rádi.